Härlig gala i Lycksele

Berndt Nyman tar emot Folkets pris på Idrottsgalan i Lycksele. I bakgrunden syns kvällens värd, Tony Asserholt.

Söndag 3 februari klockan 10.55
I går kväll arrangerades idrottsgalan i Lycksele för femte året i rad.
Det blev en mycket trevlig gala där vinnaren av prestigefyllda ”folkets pris” fick stående ovationer.
Dessutom fick vi se en ny stand up-komiker födas.

Lycksele är den enda ort i Västerbottens län som har en egen idrottsgala. Det är imponerande. Imponerande är också arrangemanget och det engagemang som finns i Lycksele, inte minst genom Lids – Lycksele idrott i samverkan.
I går kväll hade omkring 200 gäster samlats på Hotell Lappland. Även i år hade jag äran att dela ut ”tidningarnas pris”, tillsammans med kollegan Gunnar Falck, som är administrativ redaktionschef på både Folkbladet och Västerbottens-Kuriren. Även i år valde vi att premiera ledare och delade ut priset till bröderna Pierre och Mikael Edmark, Lycksele IF Alpint.
Det mest prestigefyllda priset, ”Folkets pris”, gick till Lycksele MK:s eldsjäl Berndt Nyman. Nyman var en av tre nominerade och vann med 60 procent av de sms-röster som hade kommit in under kvällen.
Motiveringen löd:
”Berndt har varit aktiv inom Lycksele Motorklubb sedan dess återuppstart under 1960-talet. Han har varit förare, tävlingsledare, domare, ledare, styrelsemedlem i LMK & ÖNBF, banbesiktare över hela landet och även arbetat som kanslist.
Idag har han rollen som föreningens revisor. Genom sitt engagemang och sin kunskap har han haft en stor del i föreningens utveckling. Han har delgett sin klubb sina erfarenheter och Berndt är idag en oersättlig person i föreningen.”
När Berndt Nyman tog emot det välförtjänta priset möttes han av stående ovationer.

Applåder och skratt fick även Lennart Melin, som till vardags arbetar inom Lycksele kommun. Denna afton gjorde han debut som stand up-komiker och lyfte galan med sina personliga reflektioner om Lyckseles idrottsliv förr och nu. Jag kan bara hoppas att Lennart fortsätter på den inslagna komiska vägen. Han har definitivt stor talang som underhållare.
Stort plus också till det briljanta lokala bandet Soul´n stuff som värmde med sitt tajta samspel, glada stämning och härliga gung.
Så jag kan bara säga tack, Lycksele. Ännu en gång.
Det är en ära att vara med på länets enda idrottsgala.

Här är alla pristagare under Idrottsgalan i Lycksele 2013:

Tidningarnas pris: Pierre och Mikael Edmark, Lycksele IF Alpint.
Årets idrottselev: Andreas Wingerli, Lycksele Sportklubb.
Årets idrottare med funktionsnedsättning: William Thander, Lycksele IF innebandy och Lycksele SK U12
Årets unga ledare: Anna Lundell Samuelsson, Lycksele IF Sim
Årets kvinnliga idrottare: Moa Viklund, Lycksele SK, Björklöven och Betsele IF.
Årets manlige idrottare: Gustav Bergh, Lycksele Motorklubb.
Årets Idrottsförening: Lycksele Motorklubb.
Årets ledare: Jenny Holmqvist, Korpen Hopprep.
Årets lag: Lycksele IF:s stafettlag skidor.
Folkets pris: Berndt Nyman, Lycksele Motorklubb.
Här finner du alla som var nominerade.

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *